Протидія булінгу в школі

Порядок реагування  не  випадки  булінгу та  відповідальність  осіб,  причетних  до  булінгу


1. Якщо працівник закладу підозрює, що дитина стала жертвою насильства, він повинен надати інформацію про це в письмовій формі класному  керівнику (педагогу-консультанту, психологу або керівнику закладу).

Педагог-консультант (психолог) викликає батьків або опікунів дитини, яка може бути жертвою насильства, і повідомляє їм про це.

2. Педагог-консультант (психолог) повинен підготувати опис ситуації дитини в освітньому закладі та в родині на підставі своїх розмов з дитиною, вчителями, вихователями та батьками і розробити план допомоги дитині.

3. План допомоги має включати рекомендації з таких питань:
a). вжиття заходів для забезпечення безпеки дитини, у т.ч.  повідомлення компетентних служб про можливий випадок  насильства;

б). підтримка, яку навчальний заклад повинен запропонувати  дитині;

в). направлення дитини до спеціалізованого центру для отримання допомоги  (за  потреби).

4. У більш складних випадках (пов’язаних із сексуальним насильством, жорстоким фізичним або психологічним насильством) керівник закладу повинен створити групу реагування, до складу якої можуть входити психолог-консультант, вихователь або  класний керівник дитини, керівник та інші працівники закладу, обізнані із ситуацією або добре знайомі з дитиною (надалі група реагування).

5. Група реагування повинна підготувати план надання допомоги
дитині, який  базується на матеріалах, підготовлених психологом-консультантом закладу, та іншій інформації, отриманої членами групи.

6. Якщо про можливий  випадок насильства проти дитини повідомляється її батькам або опікунам, створення групи  реагування є обов’язковим. Група має призначити батькам  або  опікунам  зустріч для обговорення  проблеми, під час якої батькам або    опікунам   може бути повідомлено про те, що  можливий випадок насильства буде розслідуватися зовнішньою організацію для забезпечення об’єктивності розслідування. Необхідно вести протокол такої зустрічі. Педагог-консультант повинен представити план надання допомоги дитині  і її батькам або опікунам, рекомендуючи щільну співпрацю під  час його виконання.

7. Педагог-консультант повинен поінформувати батьків або  опікунів дитини про обов’язок закладу повідомити  про  можливий випадок насильства компетентні органи (прокуратуру,  поліцію, суд з питань сім’ї/опікунства) або  керівника міждисциплінарної  групи.

8. Після того, як педагог-консультант поінформував батьків, керівник закладу повинен повідомити про можливий злочин прокуратурі, поліції або   департаменту у справах сім’ї та неповнолітніх.

9. Відповідальність за подальші дії несуть органи, згадані у попередньому пункті.
10. Якщо про можливий випадок насильства проти дитини повідомляється батькам або опікунам дитини, але факт такого випадку не підтверджується, батьки або опікуни дитини мають  отримати інформацію про це в письмовій формі. 

11. При реагуванні на повідомлення про випадок насильства розробляється таблиця вжитих заходів.

12. Усі працівники закладу та інші особи, яким стало відомо про випадок насильства або будь-які пов’язані з ним питання в межах своїх службових обов’язків, повинні зберігати конфіденційність, за винятком інформації, яка передається компетентним   органам відповідно до порядку реагування.

 

 

Відповідальність за булінг  згідно з ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

 

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого,

- тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,

  • тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Вчинення малолітніми, або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, правопорушення, відповідальність за яке передбачено цією статтею, -

  • тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років,

- тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу 

- тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку»

 

Порушення

Вік

Хто несе відповідальність

Розмір штрафу

Громадські роботи

   Булінг дітьми

До 14

Батьки

850-1700 або

20-40 годин

 

14-16

Батьки

850-1700 або

20-40 годин

 

Понад 16

Діти

850-1700 або

42 години

   Булінг дорослими

Понад 16

особисто

850-1700 або

42 години

   Повторний або груповий 

    булінг

14-16

Батьки

1700-3400 або

40-60 годин

 

Понад 16

Особисто

1700-3400 або

40-60 годин

   Приховування  булінгу

Керівне закладу

 

850-1700 або

Виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку

     Протоколи за вчинення цього порушення уповноважені складати органи Національної поліції України, а притягувати до адміністративної відповідальності будуть місцеві суди.

 

Щодо кримінальної відповідальності:

      

       Оскільки нормами цього закону не передбачається внесення змін до Кримінального кодексу України стосовно запровадження кримінальної  відповідальності за скоєння правопорушень, пов’язаних з булінгом (цькуванням),   оскільки скоєння правопорушником при вчиненні булінгу (цькування) інших дій, кваліфікуються відповідними статтями Кримінального кодексу України, зокрема – заподіяння тілесних ушкоджень різних видів тяжкості тощо, тому, у цьому випадку правопорушник нестиме відповідне кримінальне покарання без додаткового зазначення про це у Кодекс України Про адміністративні правопорушення.