Увага!  Це важливо!!!

календар щеплень

Щеплення проти туберкульозу всім доношеним здоровим дітям роблять вакциною БЦЖ. БЦЖ - це живі збудники туберкульозу, які після спеціальної обробки втратили здатність викликати захворювання, але не втратили здатність створювати протитуберкульозний імунітет. Вакцинація від туберкульозу не захищає від інфікування туберкульозом. Зараз в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу, тому кожен може інфікуватися. Але після щеплення у дитини формується достатньо сильний імунітет, щоб не допустити захворювання після інфікування.

Нажаль, якщо дитина не щеплена від туберкульозу, у неї існує ризик не тільки захворіти, а й висока ймовірність  розвитку важкої форми хвороби, яка може призвести до інвалідності і  навіть смерті.

Щеплення проти дифтерії, правцю та кашлюку. Дифтерія, правець та кашлюк - тяжкі загрозливі для життя хвороби.  Дифтерія і кашлюк передаються від людини до людини найчастіше повітряно-крапельним шляхом, а збудник правця потрапляє в організм через порізи і рани. Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільного нальоту в горлі. Вона може викликати ураження серця, що призводить до серцевої недостатності, порушення дихання, паралічу та смерті. Правець  проявляється сильними та болючими судомами м'язів (по всьому тілу). Захворювання часто призводить до смерті. Кашлюк (судомний кашель) викликає настільки сильні напади кашлю, що хворі не можуть їсти, пити і дихати. Такі напади кашлю можуть тривати тижнями. Кашлюк може призводити до запалення легенів, судом, пошкодження мозку та смерті. Вакцина проти дифтерії, кашлюку та правцю (АКДП, АаКДП) дозволяє попередити ці тяжкі захворювання. Діти повинні отримати 4 дози вакцини АКДП/АаКДП : по одному щепленню у віці 2, 4, 6 та 18 місяців; щеплення вакциною АДП у віці 6 років, а також АДП-М у віці 16 років, і після цього – кожні 10 років.

Щеплення проти поліомієліту. Поліомієліт  — гостре інфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. Хвороба уражає  центральну нервову систему і викликає  паралічі,  які  іноді можуть закінчуватися смертю хворого. Вірус поліомієліту поширюється від людини до людини через фекалії та слину, особливо через заражену їжу та воду. Поліомієліт невиліковний, але його поширенню можна запобігти шляхом вакцинації Вакцину від поліомієліту вводять кілька разів, і вона захищає людину впродовж усього її життя.

Щеплення проти кору, краснухи, паротиту. КПК - це комбінована вакцина від трьох таких інфекцій як кір, паротит (свинка) та краснуха. Робиться вона за календарем у 12 міс і в 6 років. Кір, паротит, краснуха передаються повітряно-крапельним шляхом і поширюються блискавично. Єдиний захист і профілактика - вакцинація. Кором в основному хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли кором, та не отримали вакцину проти нього, також у зоні ризику. Хвороба має такі симптоми: температура до 40ºC, нежить, кашель, біль у горлі, збільшення шийних лімфовузлів, кон'юнктивіт. На 4-5 день хвороби з'являється висип - численні дрібні червоні цятки і пухирці. Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану і видужання. Нажаль  у не щеплених дітей перебіг хвороби може ускладнюватися бронхітом, пневмонією, менінгітом і енцефалітом. Краснуха - це гостре вірусне захворювання, яке переважно діагностується у дітей. Симптоми захворювання характеризують назву цього захворювання і проявляються у вигляді характерного кольору висипки, крім того, це захворювання є дуже небезпечним для вагітних жінок, бо викликає вади розвитку та смерть плоду. Епідемічний паротит – це вірусне захворювання, під час якого відбувається запалення слинних залоз людини. Через те, що в хворого при цьому шия збільшується в об’ємі, в народі хворобу називають «свинка». Паротит зазвичай протікає не дуже важко, бо від ускладнень нас захищає щеплення. Проте не щеплені діти і дорослі можуть мати такі ускладнення: запалення підшлункової залози, запалення статевих залоз( можливе безпліддя у хлопчиків і порушення менструального циклу у дівчат ), запалення щитовидної залози, ураження центральної нервової системи (менінгіт, енцефаліт). Важкий перебіг кору, паротиту чи краснухи нажаль  може призвести до смерті.

Щеплення проти гепатиту В захищає нас від таких страшних наслідків  цього важкого захворювання як: цироз печінки, рак печінки і смерть. Правильно проведена імунізація дає практично стовідсоткову гарантію того, що вакцинована людина не захворіє. 

Щеплення проти  Хіб – інфекції.  Відповідаючи на питання, від чого робиться щеплення Хіб, можна оголосити цілий перелік хвороб: ГРЗ, бронхіт, пневмонія, менінгіт, отит.  Найбільш чутливі до гемофільної інфекції діти до 4-6 років, особливо ті, що відвідують дитячий садок. Хіб- інфекція стійка до антибіотиків, тому щеплення від неї повинне зменшити захворюваність на ГРВІ дітей, які відвідують дошкільні установи, і ризик виникнення у них менінгіту і пневмонії .

Трохи історії…У вакцинації є позитивні сторони і особливі досягнення. Адже вона дозволила перемогти дуже багато захворювань. Варто розуміти, що не всі вакцини - зло для людини. Якщо подивитися статистику ефективних програм вакцинації дитячого та дорослого населення, то спостерігається значне зниження багатьох інфекційних захворювань, а саме:

  • Майже зник поліомієліт, який раніше приводив до розвитку каліцтв та інвалідності;

  • відсутні випадки місцевої краснухи (43 000 випадків в 1997 році);

  • зменшилась захворюваність на дифтерію - в 2012 році були відсутні випадки дифтерії (в період до щеплень до 14 000 випадків на рік);

  • захворюваність вірусним гепатитом В знизилася в 9,9 рази (з 1266 випадків в 1998 р до 116 - у 2012 році);

  • реєструються поодинокі спорадичні випадки правця.

На даний час у кабінетах профілактичних щеплень є всі потрібні вакцини. Давайте будемо відповідально відноситись до здоров’я наших дітей і вакцинувати їх, тим самим рятуючи від небезпечних хвороб.

 

 

Факти про кір: що треба знати про хворобу і як захистити себе

В Україні триває спалах кору . За 2017 рік зафіксовано 4782 випадки захворювання на кір. Ліків від кору не існує, єдиний метод профілактики — вакцинація. 

Найбільше випадків зареєстрували в Івано-Франківській області – 1344,  Одеській – 1256, та Закарпатській – 637. Станом на 11 січня 2018 р. в Києві на кір захворіли 66 людей, із них 54 – діти. На жаль від кору померли вже 6 українців. 

Кір — одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі

Вірус кору — надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові з хворим. Вірус може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 з 10 не щеплених людей, що контактували  з хворим, будуть заражені.

Кір – одна з частих причин дитячої смертності в світі.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини.

Основні симптоми

 

Інкубаційний період кору (тобто коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається захворювання з такими симптомами: висока температура – 39-40 0, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей, пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а потім  розповсюджується на все тіло. Висип кору важко сплутати з чимось іншим. Це дрібні червоні цятки та пухирці, які зливаються та утворюють великі плями. Якщо у вас чи вашої дитини з’являються ці симптоми - потрібно звернутись до лікаря. Це обов’язково. Самолікуванням під час кору займатись не можна, адже саме через невчасне або неправильне лікування вірус призводить до ускладнень. Хвороба може тривати   до 4 тижнів і більше.

Можливі ускладнення

Захворювання може призвести до пневмонії, отиту, запалення мозку — енцефаліту, а також до інвалідності та смерті.

Ліків від кору не існує

Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти.

ВАКЦИНАЦІЯ

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений  до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн й Україна.

2 дози вакцини захищають від кору

Згідно з календарем в Україні в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.

http://moz.gov.ua/uploads/ckeditor/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D0%BA%D0%B0/%D0%BA%D1%96%D1%80/1171-kir_fb_graphics_1.png

Вакцина проти кору входить до складу вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс™/Priorix™ — препарат, вироблений компанією GlaxoSmithKline Biologicals s.a (Бельгія). Пріорикс — безпечна, ефективна та якісна вакцина, прекваліфікована ВООЗ — найавторитетнішою організацією у сфері охорони здоров’я у світі.

Захист від кору потрібен, якщо:

  • Дитині виповнилося 12 місяців.

  • Дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення.

  • Дитині 6 років — це час іти на ревакцинацію КПК.

  • Ви пропустили ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.

  • Дитині 6 та більше років і вона не має жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця.

  • Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому випадку дитину також потрібно вакцинувати.

  • Підліткам, а також дорослим, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору також потрібують 2 щеплення  від кору

Колективний імунітет потрібен нам усім

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Вакцинація формує колективний імунітет.

http://moz.gov.ua/uploads/ckeditor/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D0%BA%D0%B0/%D0%BA%D1%96%D1%80/1172-kir_fb_graphics_2.png

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

  • дітям до трьох років укол роблять у передню поверхню стегна;

  • дорослішим дітям укол роблять у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною. Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20—30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря.

РИЗИКИ ВІДМОВИ ВІД ВАКЦИНАЦІЇ

Якщо не вакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, а ніж після щеплення.

З 1000 людей, які заразилися кором, 1 помирає, 1 хворіє на енцефаліт, а 50 отримують тяжкі ускладнення, від яких страждають усе життя. Водночас випадки складних реакцій на вакцину КПК трапляються з меншою імовірністю, ніж один раз на мільйон.

http://moz.gov.ua/uploads/ckeditor/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D0%BA%D0%B0/%D0%BA%D1%96%D1%80/%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B8.png

Варто пам’ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від кору — захворювання, яке може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація — це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашій країні.

 Матеріал підготовлено спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.